Nauka mówienia z książeczką „Co robi Pucio?”

Dla kogo skierowana jest książeczka „Co robi Pucio”?

Rozwój aparatu mowy u dziecka przysparza niektórym rodzicom wielu zmartwień. Wszystko przez wszechobecną cyfryzację, gdyż komputery i urządzenia mobilne kradną nam mnóstwo czasu, które moglibyśmy poświęcić na rozmowę z najmłodszymi. W efekcie dzieci zaczynają mówić coraz później i niestety wiele z nich wymaga porady i pomocy logopedycznej. Doktor nauk humanistycznych Marta Galewska – Kustra wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodzicom potrzebujących wsparcia w dziedzinie rozwoju mowy stworzyła serię książek edukacyjnych. Jedna z nich to właśnie „Co robi Pucio?” – jest to tomik małego formatu, który idealnie pasuje do rączek najmłodszych pociech. Książeczka ta opracowana została przez środowisko logopedów, dzięki czemu mamy pewność o jej terapeutycznych wartościach. Skierowana jest dla dzieci już od urodzenia – najmłodsi mogą ją potraktować jako zapoznanie z obrazkami, a starsi jako naukę wymowy pierwszych słów. Wydana została w 2019 roku przez Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, a wspaniałe ilustracje są autorstwa Joanny Kłos.

Jak korzystać z książeczki?

Tomik został skonstruowany w prosty i przystępny sposób tak, aby zapewnić rodzicom i maluchom doskonałą naukę poprzez zabawę. Z lewej strony znajdują się konkretne przedmioty, natomiast po prawej bohater książeczki demonstruje czynności z nimi związane. Jest to prosta nauka rzeczowników i czasowników, uczy skojarzeń i ułatwia dziecku funkcjonowanie w życiu codziennym, gdyż przykłady zawarte na kartkach książki to rzeczy i prace wykonywane co dzień przez nasze pociechy.

Wśród rzeczowników mały czytelnik rozpozna wiele towarzyszących mu na co dzień przedmiotów i nauczy się je kojarzyć z konkretnymi czynnościami. Są to:

– krzesło (Pucio siedzi)

– łyżka (bohater je)

– kubek (Pucio pije)

– bluzka (bohater ubiera się)

– szczotka (Pucio czesze się)

– lala, auto i piłka (chłopiec bawi się)

– pies (Pucio z nim biegnie)

– kredki (bohater rysuje)

– kot (Pucio głaszcze pupila)

– nocnik (chłopiec siusia)

– wanna (bohater myje się)

– książka (Pucio czyta)

– tata i mama (chłopiec przytula się do rodziców)

– łóżko (bohater śpi).

Najistotniejsza jest rola głównego bohatera książeczki. Jest nim chłopiec, z którym utożsamiać się może wiele dzieci, dzięki czemu lektura tomiku jest tak przyjemna. Umili czas zarówno rodzicom jak i pociechom, a co najważniejsze przyniesie masę korzyści dla rozwoju mowy, każdy malec będzie chciał przeżywać przygody wspólnie z Puciem i jego rodziną. Wspólne czytanie i powtarzanie słów przyczyni się do szybszych postępów w dziedzinie mowy, warto zatem łączyć przyjemne z pożytecznym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *