Kolejne przygody Koszmarnego Karolka

Koszmarny Karolek znowu powraca! Tym razem jego przygody zostały zatytułowane „niepokojeniem nieboszczyka”. Tytuł może odstraszać, jednak to książka dla dzieci, więc bez obaw można ją dziecku podarować. „Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka” – tytuł jest przewrotny i ma na celu przekazanie, że przygody Karolka są na tyle zabawne, że nawet nieboszczyka zmusiłyby do śmiechu. Nie ma powodów, aby się obawiać, że dziecko podczas czytania natknie się na jakąś krwawą jatkę z trupami w tle. Karolek stoczy walkę o pilota do telewizora, wystąpi w programie telewizyjnym i stoczy bitwę z Doskonałym Damiankiem. Kto wygra to starcie?!

Pierwsza książka o Koszmarnym Karolku ukazała się w Polsce w 2002 roku, mimo upływu czasu ta pozycja się nie starzeje. Dotychczas ukazało się 18 książek o przygodach tego rezolutnego chłopca, ponadto 2 książki z dożartymi żartami Karolka, a także książka o przygodach Karolka dedykowana dla najmłodszych czytelników. Książki o Karolku zostały przetłumaczone na 23 języki. W Hiszpanii dzieci czytają o przygodach Pablo Diablo, we Francji o Martinie Zinzinie, w Słowenii o Groznim Jasperze.

Autorką poczytnej serii o Koszmarnym Karolku jest mieszkająca w Londynie amerykańska pisarka Francesca Simon. Jest autorką książek dla dzieci, najbardziej znana jest z serii książek o Koszmarnym Karolku. Inne jej książki to: „Tylko nie gotujcie Kopciuszka” oraz „Harując z Herkulesem”. Simon pracowała też jako dziennikarka dla magazynów „The Sunday Times”, „The Guardian”, „The Mail on Sunday”, „The Daily Telegraph” oraz „Vogue”.

Seria książek o niesfornym chłopcu została również zekranizowana. „Koszmarny Karolek” to brytyjski serial animowany. Był emitowany od 3 marca 2009 roku do przełomu roku 2012 na kanale TVP1. Od 2019 roku emituje go kanał TVP ABC.

Koszmarny Karolek jest koszmarny właściwie tylko według jego rodziców, bezustannie porównują go do młodszego brata – Doskonałego Damianka. Karolek jest zwyczajnym dzieckiem, żwawym, szybkim, nie potrafi usiedzieć na miejscu. Jest również nieposłuszny, nie chce jeść warzyw, nikogo nie słucha. Warto zadać sobie pytanie dlaczego tak jest. Może Karolek potrzebuje więcej uwagi i zainteresowania? Może do zmiany zachowania zniechęca go bezustannie krytykowanie i wychwalanie jego młodszego brata? Może brakuje mu czasu rodziców i tego, żeby wysłuchali co ma im do powiedzenia?

Książki Simon to książki dla dzieci, ale niosą ze sobą bardzo dobre przesłanie i naukę. Przeczytajcie sami i zastanówcie się czy może nie popełniacie jakichś błędów. Może ta książka pozwoli Wam to zauważyć i jeśli je znajdziecie, to oby udało się nad tymi błędami pracować lub całkowicie je wyeliminować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *